2014. november 29.

Madagaszkar 4: Antananarivoi misszionk merlege


                              Padlotakaritas a kokuszdio olajos hejaval


A kovetkezo heti tanitasunk egy angol klubban kezdodik. A szervezok celja meghivasunkkal, hogy a tanulok halljanak masfajta kiejtest, mint a tanaraike, es kapjanak lehetoseget a beszelgetesre a vendegekkel.
A csoport angolnyelv tudasa eleg heterogen. A batrabban kommunkikalokkal azonnal jo kapcsolatot teremtunk, es a beszelgetes hamar a Bibliara terelodik. Sok kerdesuk van, hisznek benne, hogy bibliai alapokon allvavaltozast hozhatnak hazajuk eletebe. Egy ora beszelgetes utan a mi szerepunk befejezodik, de kernek minket, hogy maradjunk a masodik orara is, a tanulok altal vezetett vita orara, es javitsuk a nyelvtani hibaikat, velemenyezzuk tudasukat.





Szivesen maradunk, bar tudjuk, hogy leginkabb batoritasra es nem korrigalasra van szukseguk.
Az aznapi vitavezeto felirja a kerdest a tablara: Gyorsabban feljodne-e Madagaszkar egy ujboli gyarmatositas soran? (felteteles mod gyakorlasa)



Minden tanulonak velemenyt kell mondania, legalabb egy mondatban. Erdekesek a valaszok: bar fiatalok, de sokukban meg el - az osoktol orokolt -  fuggoseg igenye. Meg is fogalmazzak: bizony jobb eletunk volt a francia gyarmatositas idejen, mint most a nagy szabadsagban. (Mintha mar hallottam volna ezt a velemenyt Magyarorszagon is a kommunizmussal kapcsolatban...)






Nehanyan azonban batran kiallnak az onallosag mellett: minden kepessegunk megvan arra, hogy onmagunknak jobb eletet teremtsunk, nincs szuksegunk masok iranyitasara!
Eltolt az orom erzese: nemhiaba batoritottuk oket az elmult egy oraban, hogy tortenelemformalok lehetnek, ha mernek nagyot lepni, mint Jozsue, ha mernek vaszolni Isten hivasara, mint Mozes, ha mernek kilepni a komfortzonajukbol, es kovetni Isten hivasat, mint Abraham.

Valamennyiunknek van egy feladata, egy elhivasa - kerdes, meg merjuk-e lepni azt a bizonyos lepest, hogy igazi valtozast hozzunk onmagunk es masok eletebe?
Vagy csak panaszkodunk, masokat hibaztatunk, amig elmulik az eletunk?
Istent okoljuk, hogy nem adott lehetoseget egy jobb eletre...?

A mai Magyarorszag is valtozas elott all.
Minden kepessegunk adott a tortenelemformalasra.
Miert nem hasznaljuk ki?!
Genf 500 evvel ezelott egy piszkos, bunozokkel teli kozepkori varos volt: tolvajok, prostitualtak, gyilkosok talalkozohelye. A higienes viszonyok, a kozbiztonsag elkepesztoen kritikus helyzetet mutatott. Epeszu ember nem akart eben a varosban elni.
Es akkor jott Kalvin menekultkent Franciaorszagbol. Egy generacio (ekkor 40 ev volt) alatt minden megvaltozott! Genf Europa kereszteny kozpontjava valt.
Ma Genf a vilag egyik legbefolyasosabb, leggazdagabb varosa. Boldog az, aki itt elhet.
Hogy volt lehetseges mindez?

Kalvin felismerte, hogy az egyhaz teljesen eltert az eredeti bibliai alapelvektol. Mar regen nem Isten szava, a Biblia alapjan mukodik, ezert elvesztette hitelet, mar nem tudja az embereket jo iranyba befolyasolni, helyes cselekedetekre osztonozni, sot eppen az egyhaz jar az elen a korrupcioban es az erkolcstelensegben.

Kalvin meghirdette, hogy minden ember szemelyesen Istennek felelos tetteiert. Nem az allamnak, nem a feljebbvalojanak, aki talan eppen nem vette eszre, amint bunt kovetett el.

Istennek, aki mindent lat, es aki gyuloli a bun legkisebb formajat is. Aki megbunteti a bunost, de megbocsat a megteronek es orok szeretettel szereti a hozza fordulot.
Kalvin meghirdette, hogy a bibliai alapelveknek kell ervenyesulniuk a tarsadalmi elet minden teruleten. Nemcsak az egyhazban, hanem a jogalkotasban, az itelkezesben, a gazdasagi eletben, a kulturaban egyarant.
Es egy generacio alatt minden megvaltozott!
Nem lehetseges mindez Madagaszkaron is?
 Nem lehetseges mindez Magyarorszagon is?




Kep a genfi reformacio falrol a 4 hires reformatorral koztuk Kalvinnal, aki a vezetoje volt a reformacios mozgalomnak es spiritualis atyja Genfnek ( William Farel, aki eloszor predikalt a reformaciorol Genfben, Theodore Beza, Kalvin utodja, John Knox, skot predikator es a skot presbiterianizmus megalapitoja)


Masnap a YWAM egyetemi kozpntjaban tanitjuk az O-Testamentum attekintest, kibovitve Jezus munkassagaval es a Szent Lelek jelentosegevel. En ez utobbi reszt tanitom, a babiloniai fogsagtol a Jezus masodik eljoveteleig tarto reszt.
Lelkes, fiatal ertelmisegi kozonsegunk vegul alig akar elengedni bennunket. Rengeteg kerdesuket alig gyozzuk megvalaszolni. Jo latni az erdeklodestol csillogo szemeket. Nem hiaba vagyunk itt!

A tanitas utan persze csoportkep keszul




A kovetkezo nap egy angol nyelvu iskola 7 kulonbozo osztalyaban beszelgetunk a tanulokkal. Az iskolat 1974-ben alapitottak az angol kormany penzadomanyabol, hogy a kotelezo francia nyelv mellett (ez meg a francia gyarmatositas idoszaka) az angol nyelvet is tanulhassak az erdeklodok. Minden tantargyat angol nyelven tanulnak, a tanulok angol nyelvtudasa 1-5 szint kozotti. Igazi jo beszelgetes csak az otodik szinten allokkal alakul ki. Abszolut megertem oket, en is ultem mar tanulokent szemben angolul beszelo vendegekkel a nyelviskolaban (mit kerdezzek toluk, hogy ne tunjek teljesen hulyenek, meg is ertsenek, jo legyen a kiejtesem es tokeletes a mondatszerkesztesem...)

A tanarok probaljak rabeszelni tanitvanyaikat, hogy tegyenek fel kerdeseket nekunk. Van osztaly, ahol sikerul meselnunk sajat orszagunkrol, szokasainkrol, van ahol a Bibliarol is. Nemelyik ora azonban nagyon hosszunak tunik, es a hetedik ora vegere tenyleg elfaradunk. De nehanyukat komolyan erdekli a Biblia, sot angol nyelvu Bibliat kernek tolunk.

Nincs pihenes, szombaton delelott harom oras, delutan ket oras tanitas a varos ket kulonbozo pontjan. Alig kapjuk be az ebedet, maris rohanunk, mert a delutani kozlekedesi kaoszban nem konnyu buszhoz, taxihoz jutni.

Vasarnap csomagolunk, mert befejezodott az antanarivoi szolgalatunk. Delutan azonban meg egy utolso feladat var rank. Egy lelkes, joreszt fiatalokbol allo csoport az otthonunkban latogat meg minket, hogy meghallgassa tanitasunkat az induktiv Bibliatanulmanyozasi modszerrol es tanacsokat kerjen evengelizalo tevekenysegukkel kapcsolatban.
Kicsit nehez a tanitasra osszpontositani, mert gondolataink mar a masnapi utazas korul forognak. Polly tanit, bevallja, nagyon faradt. Aztan valami tortenik. A tanitas es vele Polly megtelik elettel, olyan lelkesedes, olyan tuz tolti meg a szobat, hogy hihetetlen! En nem ereztem faradtsagot, csak kicsit nehezebben tudtam koncentralni. Most azonban valami kimondhatatlan szeretetet erzek ezek irant a fiatalok irant. Furcsa, hiszen nem is ismerem oket. Csak nezem oket, es szivem egyre inkabb megtelik szeretettel irantuk. Olyan ehesek a tudasra, annyira elszantak, hogy valtozast vigyenek hazajuk eletebe!

Ok alig teszik ki a labukat, ujabb csoport erkezik, ezuttal barataink Antsirabe-bol, hogy elkoszonjenek, hiszen masnap kora reggel utazunk tovabb. A bucsu mindig nehez, de utana mindig valami ujabb kihivas kovetkezik.
Mar probalunk a vegso csomagolasra osszpontositani, amikor megint latogatokat kapunk. A delutan tanitott csoport nehany kepviseloje jon vissza, hogy egy kis ajandekkal kedveskedjen. Mindharman szemelyre szolo koszonolevelet kapunk, kulonlegesen szep papirra irva - es egy-egy kalapot, amilyet a madagaszkari holgyek viselnek. Szohoz sem jutunk a meghatottsagtol!
A masnapi utazas soran aztan buszken viseljuk uj kalapunkat!

Gyorsan eltelt szolgalatunk elso fele.
Aklimatizalodtunk az uj korulmenyekhez, kozel 500 fiatalnak adtunk attekintest a Bibliarol, tanitottuk a modszert, hogyan fedezze fel Isten elo szavanak szemelyre szolo uzenetet onmaga szamara.
600 fos gyulekezet hallgatta tanitasomat arrol, hogyan valtozik meg eletunk, hogyan gyogyulnak lelki sebeink, ha olvassuk es megertjuk mindazt, amit a Biblia uzen szamunkra.
Egy kereszteny radioadon keresztul pedig kozel 3000 emberhez juttattuk el a remenyt: az az ero, amely megteremtette a vilagot, az az ero, amely Jezust feltamasztotta a halalbol, bennunk elhet, ha elfogadjuk...



Bucsu Antananarivotol, irany Tamatave, a kikotovaros az Indiai-ocean partjan

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése